از کودکی به ما آموخته اند که کار هایمان را با انگیزه انجام دهیم. چون در این صورت احتمال موفقیت بیشتر می شود. قصد داریم در این مقاله، راجع به مشاوره انگیزشی و موفقیت که زیرمجموعه مشاوره فردی است، صحبت کنیم. اگر علاقه مند هستید که بیشتر در این زمینه بدانید، با ما همراه باشید و از ادامه مقاله را از دست ندهید.

موضوعاتی که در این مقاله به آن ها خواهیم پرداخت

مشاوره انگیزشی چیست ؟

ضرورت مشاوره انگیزشی و موفقیت

آیا من به مشاوره انگیزشی نیاز دارم؟

چه عواملی باعث نداشتن انگیزه می شود؟

مراحل مشاوره انگیزشی

در جلسات مشاوره انگیزشی چه کار می کنند؟

سخن پایانی

مشاوره انگیزشی چیست ؟

انگیزه داشتن برای انجام کارهای روزمره، چندان هم کار راحتی نیست. داشتن انگیزه برای انجام کار های سخت، بزرگترین معظلی است که بشر توانسته با آن روبه رو شود. طبق نظر اکثر متخصصان، انگیزه در درون خود ماست و این خود ما هستیم که تعیین می کنیم  موفقیت می شویم یا نه. البته عوامل زیادی هستند که باعث افزایش انگیزه در فرد می شوند. مثلا مکان زندگی، افراد مختلف (دوستان و خانواده)، زندگی اجتماعی و موارد دیگر تعیین کننده هستند. انگیزه یک نیروی محرکه است که افراد را به انجام کار های روزمره ترغیب می کند. انگیزه نیروی قوی است که کمک می کند برای رسیدن به هدفمان بیشتر تلاش کنیم.

ضرورت مشاوره انگیزشی و موفقیت

انجام مشاوره  انگیزشی و موفقیت لازم است. زیرا به افراد کمک می کند که هدف اصلی خود را پیدا کنند و بیشتر برای رسیدن به آن تلاش کنند. تغییرات در زندگی حاصل نمی شوند. مگر این که با ایمان و انگیزه قوی در مسیر هدف هایتان گام بردارید و دلسرد نشوید. اگر از مشکلاتی مثل اعتیاد یا بیماری های صعب العلاج مثل سرطان، ایدز رنج می برید، به شما توصیه می کنیم که حتما به مشاوره انگیزشی مراجعه کنید و نکات توصیه شده توسط مشاور را نیز به درستی رعایت کنید.

 

آیا من به مشاوره انگیزشی نیاز دارم؟

ممکن است این سوال برای هر شخصی ایجاد شود. در جواب باید بگوییم که بله. مشاوره برای هر فردی لازم است. شما باید با قطعیت تصمیم بگیرید و برای کاری که می خواهید انجام دهید، تلاش کنید. ممکن است هدف شما کوچک یا حتی بزرگ باشد. این اصلا مهم نیست. چون شما در هر صورت باید متعهد باشید. آزاد شدن از بند مشکلاتی مثل اعتیاد خیلی سخت است و اگر اراده کافی نداشته باشید، شانس موفقیت شما کم می شود. شخص معتاد باید بخواهد و انگیزه کافی داشته باشد. در این صورت است که می تواند از چنگال اسارت اعتیاد خلاص گردد. اگر دوست دارید که یک تغییر شگرف در زندگی خود ایجاد کنید، به شما توصیه می کنیم که از مشاوره انگیزشی و موفقیت استفاده کنید. همچنین استفاده از مشاوره شخصیت در کنار چنین مشاوره ای به شما میتواند خیلی کمک کند.

چه عواملی باعث نداشتن انگیزه می شود؟

دلایل زیادی وجود دارند که شخص را بی انگیزه می کنند که در ادامه  به چند مورد از آن ها اشاره خواهیم کرد.

۱)احساس ناامیدی شدید نسبت به آینده باعث می شود که فرد امید و هدف خود برای ادامه مسیر را از دست بدهد.

۲) زندگی باید از هرگونه یکنواختی و کسلی به دور باشد. چون در این صورت تمام انگیزه نابود خواهد شد.

۳) اگر کسی قصد ایجاد تغییرات بزرگ در زندگی خود را داشته باشد، باید از مصرف مواد مخدر، مشروبات الکلی و مواردی از این قبیل خودداری کند.چرا که مصرف بیش از حد آن ها تمام انگیزه و هدف را از بین می برند.

۴)گذراندن وقت در شبکه های اجتماعی یکی دیگر از مواردی است که باعث کاهش امید می شود

۵) عدم توجه به مشکلات روان مثل افسردگی، استرس، اضطراب و….‌ تمام امید و انگیزه را از فرد سلب می کنند.

۶)مقایسه ظاهر زندگی خود با باطن زندگی دیگران از موارد بعدی است که انگیزه را برای ادامه راه از بین می برد.

مطالبی که خواندنش برای شما مفید است: روانسنجی چیست؟

 

 

مراحل مشاوره انگیزشی

مشاوره موفقیت و انگیزشی دارای یک سری مراحل است. بعضی افراد هیچ دلیلی برای ادامه راه ندارند و خودشان دلیل اصلی آن را نمی دانند.در ادامه به این مراحل اشاره خواهیم کرد.

تعمق

بعضی افراد متوجه مشکل خودشان هستند اما از ایجاد تغییرات می ترسند.‌ البته گاهی هم این ترس ناشی از تردید و دودلی است.

آمادگی

آمادگی یعنی هر کس خودش نسبت به کار هایش احساس مسئولیت داشته باشد.

اقدام

در مرحله اقدام، هر شخص فعالانه باعث یک سری تغییرات در رفتار هایش می شود.

نگهداری

در مرحله نگهداری می توان از پشتیبانی مشاور تغییرات کمک گرفت و یک سری جنبه ها ایجاد کرد.

مطالبی که خواندنش برای شما مفید است: مشاوره شغلی به چه افرادی توصیه میشود؟

 

در جلسات مشاوره انگیزشی چه کار می کنند؟

جلسات مشاوره انگیزشی مدت زمان زیادی به طول نمی انجامند. مشاور تلاش می کند که یک سری سوالات از شما بپرسد. هدف از پرسیدن این سوالات مراجعه شما به درونتان است. تا پاسخ ها را به صورت درست انتقال دهید. مشاوره های انگیزشی با دیگر انواع مشاوره متفاوت هستند. چون مشاور با همراه خود هم فکری و همکاری می کند. هدف از برگزاری جلسات مشاوره، تقویت انگیزه و توانایی های فرد مقابل است. یکی دیگر از مزایای جلسات انگیزشی این است که باعث می شوند  شما بیشتر و   بهتر خود را بشناسید. مشاور باید خوب به حرف های شما گوش کند. در این صورت می تواند درست ترین نتیجه گیری را داشته باشد.هدف اصلی مشاور حل مشکل نیست بلکه او سعی می کنند که با ارائه یک سری روش ها فرد را تشویق کند. در نتیجه انگیزه و امید مراجع افزایش می یابد.

سخن پایانی

هر شخصی که احساس کند فاقد انگیزه لازم برای شرکت در کنکور، ترک اعتیاد و کار های مهم دیگر است باید به مشاور انگیزشی مراجعه کند. این مشاوره شخصی محور است و به درد کسانی خواهد خورد که به دنبال پیشرفت در زندگی خود هستند. داشتن انگیزه برای انجام کار های مهم لازم و ضروری است. به طوری که هیچکس بدون انگیزه کافی موفق نخواهد شد. در طی جلسات فرد کاملا آماده می شود. مقاله پیش رو را به موضوع مشاوره انگیزشی و موفقیت اختصاص دادیم. سعی کردیم تا اطلاعات مفیدی در این زمینه در اختیارتان بگذاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *