افسردگی احساس بدی است که ممکن است در دوره ای از زندگی فرد او را درگیر کند. غم بخشی از زندگی است که می‌تواند به مرور زمان از بین برود اما در صورتی که توام با ناامیدی و ترس باشد و با گذشت زمان هم از بین نرود،  می‌گوییم فرد دچار افسردگی شده است. تشخیص  و درمان بیماری در مراحل اولیه راحت تر است. که در روانشناسی بالینی به آن اشاره شده است. بنابراین، فرد مبتلا می‌تواند به راحتی مراحل درمانی خود را طی کرده و به حال خوب برسد. قصد داریم در این مقاله به اختلال افسردگی بپردازیم و  علامت های بیماری را برایتان شرح دهیم. در صورت تمایل ادامه مقاله را دنبال کنید و خواندن این اطلاعات مفید را از دست ندهید.

 

موضوعاتی که در این مقاله به آن ها خواهیم پرداخت

افسردگی و اختلالات شدید روحی

انواع افسردگی و میزان شدت آن

مهمترین علائم افسردگی کدامند؟

سخن پایانی

 

افسردگی و اختلالات شدید روحی

فردی که دچار اختلال افسردگی است، توانایی خود را برای مقابله با سختی های زندگی از دست می‌دهد. این فرد دچار تغییر اشتها، تغییر الگوی خواب و تغییر در لذت های زندگی می‌شود. یعنی دیگر از فعالیت های که در گذشته برایش دلچسب و شیرین بودند، لذت نمی‌برد. افراد افسرده روز های زندگی خود را به سختی می‌گذرانند و برای تشبیه آن ها می‌توان گفت که در یک سیاهچاله تاریک گرفتار شده‌اند. افسردگی باید به سرعت درمان شود. و گرنه منجر به اختلالات شدیدتر روحی و جسمی خواهد شد.

 

انواع افسردگی و میزان شدت آن

از آن جایی که افسردگی دارای فرم‌های مختلف و علایم متعددی است، تشخیص آن کمی سخت است. اگر متخصص بتواند نوع افسردگی را تشخیص دهد، کنترل علائم بیماری راحت‌تر بوده و می‌توان فرد را در مدت زمان کوتاهی درمان کرد‌. در ادامه انواع افسردگی را نام برده و علائم هریک را شرح خواهیم داد.

 

 

۱) افسردگی خفیف تا متوسط

یکی از رایج ترین انواع افسردگی است که هر شخص می‌تواند به آن مبتلا شود. فرد مبتلا فقدان شادی و امید را در زندگی خود احساس خواهد کرد. در صورتی که افسردگی متوسط باشد، بیمار علائم شدیدتری را تجربه خواهد کرد و عزت نفس خود را به میزان زیادی از دست می‌دهد.

۲)افسردگی دوره‌ای مزمن (کج‌خلقی یا دیستایمی)

نوعی از افسردگی دوره‌ای مزمن وجود دارد که به آن دیستایمی گفته می‌شود. فرد در اکثر روز ها احساس بی حوصلگی و بی انرژی بودن دارد. دوره ابتلای بیماری ۲ سال است و در طی این مدت ممکن است گاهی علائم بیماری از بین برود. در کنار این علائم و شدت بیماری،امکان ایجاد نوعی از افسردگی به نام افسردگی مضاعف  که از اختلالات خلقی رفتاری است هم وجود دارد. دوره این بیماری ۶ ماهه است

۳) افسردگی شدید

خیلی کم پیش می‌آید که فردی به افسردگی شدید مبتلا شود. و درصد شیوع موارد قبلی بیشتر است. علائم این بیماری آن‌قدر شدید است که بیمار از نظر جسمی و روحی به طور کامل درگیر می‌شود. این بیماری باید به سرعت درمان نشود. چون اگر چنین اتفاقی نیفتد، زندگی بیمار به کل مختل خواهد شد‌‌.

۴)افسردگی غیرمعمول یا آتیپیک

این نوع از افسردگی  زیرمجموعه افسردگی معمول است اما علائم و الگوی رفتاری آن متفاوت است. خوبی این افسردگی این است که بهتر از انواع دیگر به دارو درمانی جواب می‌دهد. اگر متخصص بتواند در مراحل اولیه بیماری آن را تشخیص دهد، درمان خیلی خیلی راحت تر خواهد شد. از ویژگی ها این بیماری این است که اگر شخص در جمع شادی حضور پیدا کند، موقتا حس خوبی را تجربه می‌کند اما دوباره تمام علائم به جسم و روح او باز میگردند.  از علامت های شایع افسردگی آتیپیک  که یک اختلال شخصیت است، می‌توان به افزایش اشتها، چاقی، خواب بیش از حد، احساس سنگینی در دست و پا و موارد دیگر اشاره کرد.

۵)افسردگی فصلی

همان طور که از نامش پیداست، افسردگی فصلی با تغییر فصل و به دنبال کوتاه شدن روز ها بروز می‌کند. تقریبا ۲ درصد از افراد جامعه با آمدن فصل پائیز و زمستان به افسردگی فصلی مبتلا می‌شوند. شایان ذکر است که شیوع این بیماری در خانم ها بیشتر از آقایان است.  علامت های رایج افسردگی شامل ناامیدی، غم، استرس و اضطراب و بی‌حالی است.

۶)افسردگی پس از زایمان

افسردگی بعد از زایمان که خانم ها را درگیر می‌کند، جدی تر از افسردگی های معمول است. علائم بیماری ۲ هفته بعد از زایمان شروع می‌شود و شامل احساس غم و اندوه، اضطراب و بی‌حوصلگی زیاد است. البته ممکن است علائم افسردگی در طی دوران حاملگی ایجاد شوند که با گذشت زمان و متولد شدن نوزاد ، علائم شدیدتر خواهد شد.

۷) افسردگی سایکوتیک

در صورتی که بیمار غیر از افسردگی اختلال شدید دیگری  داشته باشد، افسردگی سایکوتیک بروز می‌کند. مثلا در صورتی که بیمار دچار توهم دیداری، شنیداری و…. باشد، سایکوتیک شدید بروز می‌کند.

 

مهم ترین علائم افسردگی کدامند؟

علائم بیماری افسردگی با توجه به نوع بیماری، جنسیت، سن و عوامل مختلف دیگر متفاوت است. از آن جایی که افراد مبتلا دارای یک سری علائم مشابه هستند، تشخیص بیماری راحت تر است. افسردگی ۱۰ علامت شایع دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

این علائم عبارت اند از:

۱)احساس ناتوانی شدید:

فرد احساس می‌کند که نمی‌تواند شرایط را درست کند و مدام با یک احساس ناامیدی شدید مبارزه می‌کند. بیمار مبتلا به افسردگی اکثر کارهای روزمره خود را با بی رغبتی و ناتوانی شدید انجام می‌دهد.

۲)از دست‌دادن علاقه برای انجام فعالیتهای روزانه:

شاید شخص قبلاً از انجام یک سری کارها لذت می‌برد. اما در حال حاضر تمایل خود را از دست داده است. به صورتی که هیچ چیز او را خوشحال نکرده و از عادت ها و سرگرمی های جذاب گذشته خود دوری می‌کند. فرد مبتلا به افسردگی حتی تمایل خود برای برقراری رابطه جنسی را نیز از دست می‌دهد.

مطالبی که خواندنش برای شما مفید است: وسواس چه زمان یک بیماری حساب میشوذ؟

۳)کم یا زیاد شدن اشتها

فرد مبتلا به بیماری افسردگی، دچار تغییر شدیدی در اشتها می‌شود. یعنی یا خیلی زیاد می‌خورد و دچار افزایش وزن می‌شود.  یا این که تمایل به خوردن مواد غذایی را از دست می‌دهد و به شدت لاغر می‌شود.

اگر فرد در یک ماه، بیشتر از ۵ درصد وزن خود را از دست داد، می‌توان نتیجه گرفت که به آن احتمال زیاد دچار افسردگی  شده است.

۴)تغییر الگوی خواب

یکی دیگر از مشکلات رایج در افسردگی، بی خوابی بیمار یا تمایل زیاد او به خوابیدن است. دیده می‌شود که افراد مبتلا تا نزدیک صبح بیدار می‌مانند و سپس تمام روز را در خواب هستند.

۵) پرخاشگری و تحریک پذیری

افراد افسرده، معمولا خیلی زودرنج هستند. آن ها خشم و اضطراب زیادی را در خود احساس می‌کنند. کافی است که یک بحث کوچک پیش بیاید تا به سرعت از کوره دربروند و عصبانی شوند‌.

۶)از دست‌دادن انرژی:

خستگی، بی حالی و فقدان انرژی کافی از دیگر علائم شایع افسردگی است که بیماران را تا حد زیادی درگیر می‌کند. بیمار حس خستگی و سنگینی زیادی را در اعضای بدنش حس می‌کند. برای همین نمی‌تواند فعالیت های روزمره خود را به درستی انجام دهد.

۷) بی حالی دائمی

بی حالی از اولین علائم افسردگی است که اتفاقا بسیار هم شایع است. در این حس به معنی کسالت دائمی است.

۸)کمبود اعتماد به نفس و انتقاد از خود

شخص افسرده احساس می‌کند که وجودش در دنیا فایده‌ای ندارد. او خودش را مقصر تمام اتفاقات می‌داند و در اکثر ساعات شبانه روز به سرزنش و ملامت خودش مشغول است.

۹)انجام رفتار های خطرناک

ممکن است فرد مبتلا به افسردگی به خودش آسیب بزند یا به واسطه انجام رفتار های پر خطری مثل ورزش خطرناک، رانندگی بدون رعایت قوانین و موارد دیگر، خودش را با مشکلات شدیدی مواجه کند.

۱۰)درد های جسمی شدید

از درد های جسمی اختلال افسردگی می‌توان به  سردرد، کمردرد، درد عضلات، معده درد و گرفتگی‌ ناگهانی ماهیچه‌ها اشاره کرد.

 

سخن پایانی:

افسردگی بیماری سخت و آزار دهنده ای است. اگر در مراحل اولیه درمان شود، علائم آن به حداقل می‌رسد اما در صورت بی توجهی و عدم مراجعه به موقع به پزشک، ممکن است فرد دچار آسیب ها و معضلات جدی شود. مقاله پیش رو به توضیح افسردگی و شناخت علائم و انواع این بیماری اختصاص داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *