امروزه مشاوره روابط زناشویی منحصر به روابط جنسی نبوده و دیدگاه یک بعدی نسبت به مشاوره روابط زناشویی اهمیت زیاد این مسئله در زندگی شخصی افراد را تا حد زیادی نادیده میگیرد، همین موضوع سبب شده تا افراد مشکلات داخلی زندگی را نادیده گرفته و  به آن­ها عادت کنند، این مسئله زمینه ساز سرد شدن از شریک عاطفی و در پی آن طلاق عاطفی خواهد بود.

پر واضح است که مشکلات زناشویی تنها به روابط جنسی محدود نشده و مشکلات دیگری از قبیل مسائل اجتماعی، روابط خانوادگی، اعتیاد و موارد دیگری را نیز شامل می­شود، این مسائل با مراجعه به مشاوره روابط زناشویی قابل حل بوده و نجات بخش زندگی مشترک است، اگر نیاز به مشاوره را برای آرامش بیشتر خود و شریک زندگیتان احساس کرده ­اید حتما این مقاله را تا انتها مطالعه کنید تا در این مسیر قدم بردارید.

موضوعاتی که در این مقاله به آن ها خواهیم پرداخت

موارد کاربرد مشاوره روابط زناشویی

انواع مشاوره

طلاق عاطفی، نتیجه ی نداشتن آگاهی در روابط زناشویی

نشانه های طلاق عاطفی چیست؟

موارد کاربرد مشاوره روابط زناشویی

مشاور مسائل زناشویی، در مورد پیشامدهایی که میان زوجین رخ می­دهد راهنمایی کرده و توانایی حل ریشه ه­ای مشکلات را دارد، اغلب مشکلات زناشویی به صورت مشکلات عاطفی، مشکلات جنسی، مشکلات اخلاقی و مشکلات خانوادگی می­باشد هرچند در بین این مشکلات، مشکلات جنسی سهم بیشتری را دارند.

انواع مختلفی از اختلالات خلقی وجود دارند که نشانه های مختلفی دارند. توصیه میشود برای اطلاعات بیشتر وارد صفحه ی اختلالات خلقی رفتاری شوبد.

موارد کاربرد مشاوره روابط زناشویی

انواع مشاوره

مشاور روابط زناشویی کسی است که با روش­های مختلف درصدد حل مشکلات زوجین و ارائه راهکار برای آن ها می­باشد، در ادامه مطلب به معرفی انواع مشاوره روابط زناشویی خواهیم پرداخت:

الف) مشاوره آنلاین

این نوع مشاوره اغلب در زمانی ترجیح داده می­شود که افراد بنابر دلایلی احساس راحتی با مشاور نداشته باشند، اکثرا این حالت برای مشاوره در مسائل جنسی رایج­تر از دیگر موارد است زیرا افراد در اینگونه مسائل به ­صورت حضوری صداقت کمتری دارند، به همین دلیل برای صداقت افراد با مشاور روابط توصیه می­شود از این روش استفاده شود، هرچند می­دانیم بهترین روش مشاوره به صورت حضوری است.

ب) مشاوره تلفنی

این روش برای صرفه جویی در وقت افراد بسیار موثر بوده و گاهی اوقات مسائلی همچون خجالت از مشاور، کمبود وقت یا دیگر دلایل، فرد را موجاب میکند که از این روش مشاوره استفاده کنند، با همه این اوصاف مشاوره تلفنی نیز می­تواند یکی از بهترین روش­های مشاوره باشد.

ج) مشاوره حضوری

بهترین راه مشاوره این است که به صورت حضوری مراجعه نموده و با مشاور صحبت کنید، اغلب افرادی که به دنبال مشاوره در زمینه خیانت یا مسائل اجتماعی هستند و یا از نظر روحی در شرایط خوبی قرار ندارد، مشاور حضوری را انتخاب خواهند کرد، علاوه بر کارا بودن این نوع مشاوره، احساس حضور یک شخص به­ عنوان شنونده تا حد زیادی ارجحیت این روش را تضمین خواهد کرد.

همان­طور که بیان شد بسیاری از افراد در زمینه مسائل جنسی مشاوره تلفنی و آنلاین را انتخاب خواهند کرد، هرچند لازم به ذکر است که مشاوران با روش­ مختلفی فضا را ایده آل می­کنند تا مراجعه کنندگان احساس معذب بودن نداشته باشند، بنابراین توصیه می­شود که حتی در مسائل جنسی مشاوره حضوری را انتخاب کنید.

طلاق عاطفی، نتیجه ی نداشتن آگاهی در روابط زناشویی

طلاق عاطفی روابط میان زن و شوهر را به بدترین شکل ممکن می‌رساند. یعنی زوجین علی رغم این که با هم زندگی می‌کنند، رابطه جنسی کمی دارند و هیچ صحبت و محبتی بین آن ها صورت نمی‌گیرد.

مهم ترین دلایلی که منجر به طلاق عاطفی می شوند به شکل زیر هستند:

نداشتن تفاهم میان زن و شوهر

توجه نکردن زن و شوهر به نیاز های هم

محبت نکردن دو طرف به یک دیگر

خیانت

توقع غیر منطقی زن و شوهر از هم

عدم درک متقابل

و….

جالب است بدانید که ممکن است زن و شوهر، از طلاق عاطفی ای که بینشان رخ داده بی خبر باشند. ممکن است سال ها با وجود نشانه های مختلف طلاق عاطفی کنار هم زندگی کرده باشند. اما در چنین شرایطی باید چه کرد؟  بهترین راه مشورت با یک مشاوره زناشویی و توجه کردن به صحبت های اوست.

عده ای از  افراد تصور می‌کنند که اگر دفعات رابطه جنسی خود را با همسرشان افزایش دهند یا یک سری کار های دیگر را انجام دهند، دیگر تحت هیچ شرایطی به آن ها خیانت نخواهد شد. توصیه می شود برای اطلاعات بیشتر وارد صفحه ی مشاوره خیانت شوید.

 

 

نشانه های طلاق عاطفی چیست؟

بعضی افراد، مدام نگران رخ دادن طلاق عاطفی هستند. به همین منظور، با دیدن برخی اختلافات و مشکلات سریع به طلاق عاطفی فکر می‌کنند. این افراد کمال گرا هستند و فقط خیال می‌کنند که طلاق عاطفی بین آن ها و همسرشان رخ داده است.

در حالی که چنین نیست. مشکلات بخش جدایی ناپذیر همه زندگی ها هستند و به شرط کمک گرفتن از یک مشاور حاذق، برطرف خواهند شد. در ادامه چند نمونه از  طلاق های عاطفی بین زوجین را مثال خواهیم زد.

۱)هرکدام از زوج ها سعی دارند مشکلات را بدون کمک گرفتن از هم حل کنند.

۲) زوجین دوست ندارند که در اوقات تنهایی کنار هم حضور داشته باشند.

۳) تمایل جنسی دو طرف نسبت به هم از بین رفته است یا به طور قابل ملاحظه ای کاهش یافته است.

۴) زن و شوهر نیاز هایشان را به دیگری نمی‌ گویند ‌و صحبت زیادی میانشان رد و بدل نمی‌شود.

تمام این علائم یک هشدار هستند که به زن و شوهر نشان می‌دهند زندگی آن ها در حال تمام شدن است. از آن جایی که هیچ رابطه خوبی میان آن ها برقرار نیست و از روبه رو شدن با هم خودداری می‌کنند، باید حتما به مشاور روابط  زناشویی مراجعه کنند. مشاور با توجه به تجربه ای که در این زمینه دارد، بهترین راهکار را در اختیار زوجین قرار می‌دهد.

جمع بندی

هنگامی که در شرایط نامساعدی هستید، به­ طور قطع مشاوره پاسخی اصولی و مناسب برای مشکلات شما دارد، بنابراین پیشنهاد می­شود برای حفاظت از روان خود حتی اگر احساس نیاز به مشاوره را ندارید، گاها به یک مشاوره خانواده بروید تا از نتیجه آن در زندگیتان شگفت­زده شوید.

ممکن است گاهی اوقات زوجین مشکلی در رابطه خود احساس نکنند و از زندگی مشترک خود راضی باشند اما مشکلات کوچکی را که در اکثر روابط وجود دارد حس کنند بنابراین از بیان آن­ها سرباز زده و این مشکلات به ظاهر ساده ممکن است بعدها منجر به مشکلاتی بزرگتر شود، بنابراین پیشنهاد می­کنیم که به عبارت معروف <پیشگیری بهتر از درمان است> عمل کرده و قبل از اینکه روابطتان سرد شود به یک مشاوره خانواده خوب مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *