موضوع مقاله امروز، بحث و گفت و گو در مورد مشاوره روابط بین فردی است.قصد داریم تا این مسئله را از زاویه های مختلف بررسی کنیم و اطلاعاتی را نیز در اختیار شما بگذاریم. افراد جامعه با توجه به محیط های مختلفی که در آن حضور دارند، روابط متفاوتی نیز با هم دارند. مثل روابط اعضای یک خانواده و دانشجویان یک کلاس با هم یکسان نیست.توجه به قوانین، اخلاق مداری و اصول مختلف باعث می‌شوند که یک رابطه سالم میان اعضای جامعه شکل بگیرد. در نتیجه روابط میان افراد بهبود خواهد یافت. این ها بدون کمک گرفتن از یک مشاور خوب امکان پذیر نیست.اگر تمایل دارید که نشاط و شادابی در روابط شما دیده شود، از راهنمایی های مشاوری حاذق استفاده کنید.

در ادامه مقابل همراه ما باشید تا بیشتر در مورد این موضوع گفت و گو کنیم.

موضوعاتی که در این مقاله به آن ها خواهیم پرداخت

  • انواع روابط موجود بین فردی 
  • روابط بین اعضای یک خانواده
  • روابط بین اعضای یک طایفه
  • روابط بین اعضای یک جامعه
  • مشکلات بین فردی چیست؟
  • چه عواملی باعث ایجاد مشکلات بین فردی می شود؟
  • ضرورت کمک گرفتن از مشاور کاربلد چیست؟

 

انواع روابط موجود بین فردی 

این روابط به سه دسته مختلف یعنی روابط موجود بین اعضای خانواده،  اعضای یک قبیله و میان اعضای مختلف یک جامعه تقسیم می‌شود.این روابط دارای حالت های مختلفی هستند که در ادامه بیشتر راجع به آن ها صحبت خواهیم کرد.

روابط بین اعضای یک خانواده

این رابطه پیوند عاطفی را در میان اعضای مختلف خانواده نشان می‌دهد. و شامل رابطه میان پدر و دختر، مادر و دختر، برادر و خواهر ، برادر و برادر و…..می‌شود.

روابط بین اعضای یک طایفه

مشاوره محدود به گروه و روابط خاصی نیست‌ حتی اعضای یک طایفه نیز می توانند برای بهبود روابط خود به یک مشاور مراجعه کنند.

روابط بین اعضای یک جامعه

رابطه بین اعضای جامعه موارد مختلفی را شامل می‌شود. مثلا رابطه بین همسایگان، مسئولین و مردم و موارد دیگر جزو این روابط هستند.در مورد روابط همسایه ها با هم، اگر اخلاق مداری حرف اول را بند، مشکلات به حداقل ممکن کاهش می‌یابند.

مشکلات بین فردی چیست؟

مشکلات بین فردی را به سادگی میتوان اینگونه تعریف کرد مشکلات تکراری در حوزه روابط بین فردی” چنانچه در برقراری یا حفظ رابطه با خانواده دوستان و همکاران مشکل دارید این مشکلات برای مدت زمان طولانی ادامه پیدا کرده اند، تکرار میشوند و به نظر میرسد الگویی تکراری و آشنا بر این روابط حاکم است، به احتمال زیاد از مشکلات بین فردی رنج می برید.

 

 

چه عواملی باعث ایجاد مشکلات بین فردی می شود؟ 

مشکلات بین فردی به دلیل به کارگیری راهکار های مقابله ای ناکارآمد به وجود می آیند. راهکارهای مقابله ای ناکارآمد را میتوان این گونه تعریف کرد. روش های نامؤثر و عادت گونه ای که اشخاص در برخورد با تنش ها و مشکلات بین فردی به کار می برند. حمله یکی از راهکارهای مقابله ای ناکارآمد است و منجر به مشکلات بین فردی می.شود برخی از افراد در برخورد با همین انتقاد ممکن است شیوه اجتناب یا کناره گیری را در پیش گیرند. این گروه از افراد به سادگی با نادیده گرفتن انتقاد، صحبت نکردن درباره مشکل ، تغییر موضوع یا ترک اتاق از موقعیت و رابطه فرار می‌کنند.

مطالب مفید برای شما: مشاوره فردی چیست؟

وابستگی و چسبندگی یکی دیگر از راهکارهایی است که برخی افراد در مقابله با تنش های بین فردی به کار میگیرند. راهکار مقابله ای این افراد به گونه ای است که به نزدیکان خود بسیار وابسته می شوند و زندگی بدون آنها را ناممکن میدانند. این رفتار، تهدیدی عاطفی است و برای طرف مقابل پیامی در بردارد. یعنی اگر مرا تنها بگذاری، زندگی ام نابود میشود.یکی دیگر از روشهای مقابله ای ناکارآمد، سرزنشگری و مقصر پنداری دیگران است. این افراد دوست دارند که مشکلات خود را تقصیر فرد دیگری اندازند و در واقع خودشان از زیر بار رفتن شانه خالی می‌کنند.اگر از مشکلات بین فردی رنج می برید،بهتر است که از یک مشاور کمک بخواهید. این فرد با تخصصی که در این زمینه دارد، می‌تواند به درستی شما را راهنمایی کند.

 

 

 

ضرورت کمک گرفتن از مشاور کاربلد چیست؟

مشکل اساسی تمامی  رابطه های بین فردی ، ارائه ی راهکار های مقابله ای ناکارآمد است. در کوتاه مدت این روش های مقابله ای ناکارآمد در برابر فشار گروه خاصی از افراد از شما محافظت می کنند و مکان امنی برای شما تدارک می‌بینند. در نتیجه شما مدام از آن ها استفاده می کنید اما در طی زمان این   مقابله ای انعطاف پذیری خود را از دست  می دهند و تبدیل به الگو های رفتاری ثابت و مستحکم شما می شوند. 

شما در تمامی  موقعیت های اجتماعی به همان شیوه قبلی رفتار  می کنید. به تدریج دامنه راهکارهای مقابله ای ناکارآمد، تعمیم می یابد. درواقع، روش برخورد شما در سال های دبستان با والدین و یا همسالان، تبدیل به شیوه برخورد شما با دوستان همسر رئیستان در سنین بزرگسالی می شود. با این تفاوت که آنچه در آن زمان به شکلی محدود پاسخگو بود، متاسفانه در این دوران نتایجی ناخوشایند به بار می آورد. راهکار کوتاه مدت شما تبدیل به مشکلی بلندمدت و دیرپا می شود.بنابراین نتیجه میگیریم که شما باید راهکارهای مقابله ای خود را تغییر دهید، مگر نه؟ اما این کار چندان آسان نیست.

یعنی خودتان به تنهایی نمی‌توانید همه چیز را مدیریت کنید. شما باید از یک فرد آگاه به مسائل مختلف که می‌توانند کمک رسان باشد، کمک بخواهید.پس نتیجه می گیریم که حضور وجود یک مشاور برای کنترل روابط بین فردی الزامی است، البته برای افراد با سن کم مشاوره نوجوانی و بلوغ در کنار مشاوره بین فردی پیشنهاد می‌شود.

 

جمع بندی

هنگامی که در شرایط نامساعدی هستید، به‌طور قطع مشاوره پاسخی اصولی و مناسب برای مشکلات شما دارد، بنابراین پیشنهاد میشود برای حفاظت از روان خود حتی اگر احساس نیاز به مشاوره را ندارید، گاها به یک مشاور مراجعه کنید.ممکن است گاهی اوقات  مشکل حادی را  در رابطه های خود با نزدیکان و دوستانتان   احساس نکنید.   اما مشکلات کوچکی را که در اکثر روابط وجود دارد حس کنید.  از بیان این مشکلات خودداری  نکنید. این مشکلات به ظاهر ساده ممکن است بعدها منجر به مشکلاتی بزرگتر شود. بنابراین پیشنهاد میکنیم که به عبارت معروف <پیشگیری بهتر از درمان است> عمل کرده و قبل از اینکه روابطتان سرد شود به یک مشاور  خوب مراجعه کنید.مقاله پیش رو به موضوع مشاوره روابط بین فردی اختصاص داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *