گاهی برای شناخت خود به سال ها زمان نیاز داریم. دو نفر میتوانند با شناخت اندکی از خود وارد فرایند ازدواج شوند اما وقتی فرایند شناخت و هویت یابی خوب رشد کرده باشد در واقع زمانی که خودتان را به خوبی بشناسید، فرایند انتخاب همسر مناسب برای شما خیلی راحت تر خواهد بود.
هرچه بیشتر زوایای وجودیتان را بشناسید و درباره خودتان بیشتر بدانید در هنگام انتخاب شریک و همسر روحیتان جهت گیری درونی شفاف تری دارید.

زمانی که درباره ویژگی های جسمانی احساسی ،هیجانی هوشی و روحی خود اطلاعات کافی داشته باشید به عنوان فردی که در فرایند انتخاب قرار میگیرد دقیقتر عمل خواهید کرد اشخاصی که مرحله آشنایی را گیج کننده مییابند در واقع با خودشان آشنا نیستند.

هرچه بیشتر خودتان را بشناسید در هنگام انتخاب همسرتان جهت گیری درونی شفاف تری دارید.اشخاصی که مرحله آشنایی را گیج کننده مییابند در واقع با خودشان آشنا نیستند.

قصد داریم تا در این مقاله به موضوع پر طرفدار ازدواج بپردازیم و در مورد مشاوره ازدواج اطلاعاتی در اختیارتان قرار دهیم. اگر علاقه مند هستید که بیشتر در این زمینه بدانید، در ادامه همراه ما باشید.

موضوعاتی که در این مقاله به آن ها اشاره خواهیم کرد.

هدف های ازدواج

هدف از مشاوره قبل از ازدواج چیست؟

آیا همه افراد جامعه ملزم به ازدواج هستند؟

اصول کلی در مشاوره پیش از ازدواج

هدف های ازدواج

اصولاً هدف از ازدواج چیست؟  بسیاری از مردم به پدیده ازدواج کردن به شکل یک سنت و عادت نگاه میکنند اما باید دانست که ازدواج باید تأمین کننده بخشی از نیازهای درونی ما هم باشد.

به عبارت دیگر ازدواج منوط به «زمان» نیست. حتماً تا به حال بسیار شنیده اید که پدر و مادرها به فرزندان خود میگویند: «حال که دیپلم یا لیسانست را گرفته ای دیگر وقت ازدواجت رسیده است. یا چون سربازیت تمام شده یا شغل پیدا کرده ای دیگر وقت ازدواجت شده است.»

شاید به طور مثال یک پسر و یا یک دختر با توجه به خصوصیات ذهنی و جسمی خود در بیست سالگی یا سی سالگی نیاز به ازدواج را در خود حس کند این نیاز میتواند همان هدف ازدواج کردن فرد باشد.

بنابراین هدفهای منطقی» ازدواج هر فرد میتواند بسیار متفاوت از فرد دیگری باشد معمولاً هدفهای ازدواج یک یا چند مورد از موارد زیر را شامل میشود.

کار اصلی مشاور خانواده حمایت کردن از تک تک اعضای آن است. توصیه میشود وارد صفحه ی مشاور خانواده شوید تا بتوانید بیشتر به بهبود روابط خانوادگی خود کمک کنید.

 هدف از مشاوره قبل از ازدواج چیست؟

بهتر است در ابتدا به این نکته اشاره کنیم که ما در مشاوره قبل از ازدواج نمیخواهیم صفات و ویژگی های افراد را عوض کنیم و از طرف دیگر نیز نمیخواهیم صفات و ویژگی های افراد را ارزش گذاری کنیم.

بلکه هدف این است که دقت افراد را در انتخاب همسر بالا ببریم و دید آنها را نسبت به انتخابی که دارند باز نماییم تا آگاهانه تصمیم بگیرند و برای سالها (حدود ۵۰ تا ۷۰ سال) پای تصمیم خود بایستند چراکه ما هیچ گاه همسری که  صد درصد ایده آل مان باشد را پیدا نخواهیم کرد و اصولاً در این کره خاکی انسان کامل و از همه نظر موجه نداریم و همه ما انسان‌ها به نوعی از مشکلات گرفتاریم.

بنابراین باید آگاهانه و عاقلانه تصمیم بگیریم و انتخاب کنیم چون هر تصمیمی تبعات خوب و بد خود را به همراه دارد.

بنابراین وظیفه ما به عنوان مشاور این است که به افراد کمک کنیم تا با دید باز آن کسی که بیشتر با او نزدیکی ذهنی، جسمی جنسی و خانوادگی دارد را انتخاب کنند و به اصطلاح آدم هم رنگ خود را بیابند.

بنابراین این ذهنیت را القا نمیکنیم که کسی را که انتخاب کردی آدم بد یا خوبی است ولی میگوییم این شخص مناسب تو هست یا نه. به عبارت دیگر فردی که برای پسر یا دختری مورد مناسبی نیست میتواند برای فرد دیگری مناسب باشد. به عنوان مثال شاید خانمی از بوی سیگار متنفر است و نمیتواند با همسری سیگاری کنار بیاید در حالیکه ممکن است خانمی از سیگار خوشش اید.

زوج درمانی راهی است برای حل کردن مشکلات و کشمکش میان زوج هایی که خود به تنهایی قادر به حل مشکلات شان نیستند. توصیه میشود برای اطلاعات بیشتر وارد صفحه ی زوج درمانی شوید.

 آیا همه افراد جامعه ملزم به ازدواج هستند؟

ازدواج به زندگی شخص هدف می‌دهد و باعث می‌شود در مسیر رشد و تعالی قدم بردارد. هیچ شخصی مجبور نیست ازدواج کند اما بهتر است این اتفاق با شناخت کامل رخ دهد.

وجود یک مشاور در این مسیر می‌تواند برای شما مفید باشد. او شما را راهنمایی می‌کند و به  شما کمک می‌کند که ویژگی های شخصیتی شخص مقابل را بهتر بشناسد.

اصول کلی در مشاوره پیش از ازدواج

توجه به یک سری نکات قبل از مشاوره اهمیت دارد. در ادامه به این نکات اشاره خواهیم کرد.

تصمیم گیرنده نبودن:

 روانشناس باید اطلاعات مورد نیاز را در اختیار زوج قرار دهد. پس از ارزیابی دقیق روانشناس با ارائه ی اطلاعات، تصویری از زندگی مشترک زوج را به نمایش در می آورد. نقاط قوت و ضعف رابطه را روشن میکند و راه های مقابله با مشکلات احتمالی را نیز توضیح می‌دهد. در ادامه از زوج میخواهد تا براساس این اطلاعات در مورد آینده رابطه ی خود تصمیم بگیرند.

مطالبی که خواندنش برای شمامفید است: اهمیت مشاوره کودک

مشاوره به نفع هر دو طرف:

روانشناس با احترام به حق برخورداری از همه ی افراد از ازدواجی خوب، جلسه های مشاوره را به  گونه ای اداره میکند که نتایج آن به نفع هر دو طرف باشد. به این ترتیب در جمع آوری یا تفسیر اطلاعات سوگیری به نفع فرد خاصی وجود ندارد.

مثبت بودن و نشان دادن راه حل ها و نه فقط بن بست ها:

در طول جلسات مشاوره باید  ویژگی های شخصی و نکات مثبت و منفی رابطه ارزیابی شود. روان شناسان با استفاده از ویژگی های مثبت و توانایی های زوج راهکارهایی را به آنها ارائه میدهند تا به کمک آن با موانع احتمالی  پیش رو مقابله کنند. با رعایت این موارد زوج و درمانگر میتوانند به اهداف مشاوره دست یابند.

پیش از پرداختن به اهداف مشاوره ی قبل از ازدواج به عناصر کلیدی ازدواج سالم میپردازیم که روانشناس باید از آنها آگاهی داشته باشد.

سخن پایانی:

اگر قصد ازدواج دارید، حتما از مشاوران با تجربه کمک بگیرید.

مشاوره قبل از ازدواج اهمیت زیادی دارد. این کار کمک می‌کند که زوجین با ویژگی های هم آشنا شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *